Nové náhradné diely

Za ideálnych okolností by sme pri oprave automobilu vždy siahli po nových náhradných dieloch. V skutočnosti však nové náhradné diely predstavujú pre bežných ľudí pomerne veľký problém. Nové náhradné diely sú predovšetkým drahé a nie vždy sa oplatí do nich investovať.

Originálne a neoriginálne náhradné diely

nové náhradné diely Nové náhradné diely môžu mať originálny pôvod, teda za ich kvalitu zodpovedá priamo výrobca automobilu, a neoriginálny – teda sú vyrobené tretími stranami bez odporúčania výrobcu vozidla.

Originálne náhradné diely sú najlepším riešením. Neoriginálne náhradné diely sú cestou, ako pri oprave auta ušetriť. Či je to však dobrá a výhodná cesta, je otázne. Neoriginálne náhradné diely totiž môžu vozidlo poškodiť, a to najmä vtedy, ak ich kvalita nezodpovedá štandardu.

Kvalitné neoriginálne náhradné diely sú však za určitých okolností dobrou voľbou. Takýto typ náhradného dielu sa hodí napríklad do starších vozidiel, kde by životnosť nového autodielu prevyšovala životnosť vozidla samotného. Inými slovami – pomer ceny a kvality neoriginálneho náhradného dielu je prispôsobený starším vozidlám.

Neoriginálne autodiely sa takisto vyplatia ľuďom, ktorí svoje vozidlo nevyužívajú príliš často. Pozor si je potrebné dávať najmä na rôzne čínske napodobeniny náhradných dielov.

Náš tip: Pokud sháníte kvalitní, ale levné tlumiče pérování, klidně volte ty neoriginální, které nabízí výrobci jako je KAYABA, Daco Europe, Bilstein či KYB. Jsou spolehlivé a na výměně tlumičů ušetříte.

Repasované náhradné diely

Nové náhradné diely sa väčšinou používajú v nových automobiloch, pretože jedine vďaka nim možno dosiahnuť želanú životnosť a kvalitu.

Pri starších vozidlách sa však nové náhradné diely v mnohých prípadoch jednoducho nevyplatia. Výhodné je siahnuť napríklad na repasované náhradné diely. Použité náhradné diely väčšinou pochádzajú z autovrakov. Kvalitou sú porovnateľné s novými, hoci ich životnosť je prirodzene kratšia. Pri starších vozidlách to však nehrá veľmi dôležitú rolu.

Za repasovanými náhradnými dielmi nikam nemusíte cestovať. Kúpiť si ich môžete aj na internete.